0

BOŞANMA DAVASI SONRASI SADAKATSİZLİK

Boşanma davası sonrası  gerçekleşen sadakatsizlik eylemine dayanılarak açılan YENİ boşanma davasına karşı DERDESTLİK İTİRAZI ileri sürülemez. Boşanma davası ile Sadakatsizlik ile ilgili her iki davada dayanılan VAKIALARIN TARİHLERİ farklıdır.

SADAKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ NEDİR ?

Boşanma davası açılmakla eşlerin SADAKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ (TMK m. 185/3) ortadan KALKMAZ/DEVAM EDER.
Boşanma davası açıldıktan sonra gerçekleşen sadakatsizlik ANCAK YENİ BİR DAVANIN KONUSU olabilir. (HMK m. 140/3 son cümle)

Boşanma davası açıldıktan sonra gerçekleşen sadakatsizlik eylemine dayanılarak açılan YENİ boşanma davasına karşı DERDESTLİK İTİRAZI ileri sürülemez.Boşanma davası ile Sadakatsizlik ile ilgili her iki davada dayanılan VAKIALARIN TARİHLERİ farklıdır.

AÇILMIŞ BOŞANMA DAVASI VARKEN NE YAPILMALIDIR ?

Yeni açtığınız Sadakatsizlik sebebi ile boşanma davasının önce açılan dava ile BİRLEŞTİRİLMESİNİ istemek gerekmektedir.Önceki davayı kimin açtığının bir önemi yoktur sizin yeni bir olay karşısında açmış olduğunuz dava ile eski açılan ve kimin açtığı önemli olmayan davanın birleştirilmesini talep etmelisiniz.birleştirme talebinin hakim tarafından değerlendirilmesi söz konusu olacaktır ve bu süreçte derdestlik iddiası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

DERDESTLİK DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

Karşı tarafın Yeni davanızda DERDESTLİK iddiası ileri sürülürse Aile Hakimine “Dayandığımız vakıa FARKLI, derdestlik olmaz!” iddiasını ileri sürmeniz gerekmektedir.

Yargıtay’ın bu konuda aldığı farklı kararlar 6100 sayılı HMK yürürlüğe girince GEÇERLİLİĞİNİ KAYBETMİŞTİR.

Konuya ilişkin boşanma davaları sürecinde SONRA ORTAYA ÇIKAN SADAKATSİZLİĞE  ilişkin Çelik avukatlık  olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Boşanma konuları çok teknik ve uzmanlık gerektiren konular olduğundan avukat yardımı almaktan çekinmeyiniz. Özellikle online danışma ve online randevu sistemlerimizin yanında danışma hatlarımızdan da yardım alabilirsiniz. Çelik Avukatlık bu süreçte sizlere hukuki destek verebileceği gibi doğru yönlendirmeler ile zaman noktasında hata yapmanızı önleyecektir.

Bir cevap yazın