0

BOŞANMA DAVASINDA EŞLERDEN BİRİNİN ÖLÜMÜ

Boşanma davasının devamı sırasında eşlerden birinin ölümü ; Boşanma davasının devamı sırasında eşlerden birinin ölümü beklenmedik bir durumdur.Genellikle boşanma davaları çekişmeli olarak yıllar alan özellikle üst mahkeme sonuçları da beklenirken oldukça zaman alan davalardır. Boşanma davası devam ederken eşlerden birinin ölmesi durumunda ne olur ?

1- Boşanma davası konusuz kalacağından “karar verilmesine yer olmadığına” karar verilir.Eşlerin taraf olarak konu vasfı dahilinde konusuz kalan davada karar verilmesine yer olmadığına dair karar verilecektir.Boşanma davasında verilecek bu karar kesin hüküm içermediği gibi temyiz edilebilir kararlardır.

2- Eşler arasındaki evlilik, ölüm ile son bulur ve mal rejimi “ölüm tarihinde” sona erer.yani mal rejimi olarak ölüm tarihi baz alınır boşanma davası konusuz kaldığı için son bulur.

3- Ölen eşin mirasçıları sağ eşin kusurlu olduğunun tespiti için TMK m. 181 hükmüne göre davaya devam edebilir.Özellikle mal rejimi açısından mirasçılar bu dava türü ile boşanma davasında

davam edip kusur tespitinde bulunabilirler.Bu sayede miras için boşanma davasını sebep göstererek kusuru ispat etmeleri durumunda mirastan eşi çıkarabilirler.

4- Sağ eşin “boşanmaya davasına sebebiyet verecek derecede” Rahmetli yaşasaydı boşanma kararı alacak idiyse anlamında kusuru tespit edilirse sağ eş yasal mirasçılık sıfatını kaybın yanı sıra ölüme bağlı tasarruftan da yararlanma hakkını yitirir. Yani boşanmış eş gibi miras hakları elinden gidecektir.

Konuya ilişkin  Şanlıurfa boşanma davaları sürecinde yeni boşanma sebebi ortaya çıkmasına  ilişkin Çelik Hukuk &Danışmanlık olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Boşanma davası konuları çok teknik ve uzmanlık gerektiren konulardır. Şanlıurfa’ da avukat yardımı almaktan çekinmeyiniz. Çelik Avukatlık bu süreçte sizlere hukuki destek verebileceği gibi doğru yönlendirmeler ile zaman noktasında hata yapmanızı önleyecektir.

Bir cevap yazın