0

Evlilik öncesi mal varlıklarının boşanmadaki durumu

Evlilik öncesi mal varlıklarının boşanmadaki durumu ?

Toplumda maddi kaygılar veya şüpheler ile evlilik öncesi mal varlıklarının tasarrufu ve evlilik sonrası mal ortaklığı kavramının net olarak algılanması gerekmektedir.

Özellikle maddi imkanların çok fazla olduğu aile yapılarında karşımıza çıkan evlilik öncesi mal durumu çözümü açısından oldukça kolay bir denkleme haizdir.Gerek bireyler gerekse ailelerin kaygılarının sebebi olarak boşanma davası söz konusu olabilmesi durumunda evlilik öncesi mal varlıklarının malların durumu akıllara karışıklıklar getirmektedir.Maddi durumu iyi olan taraf evlendikten sonra eşinin evlilik öncesi mal varlıklarının ortak olması kaygısı veya mallarından gelen kira veya gelirlere ortak olma kaygısı duymakta ise ;

Evlenecek olanlar;

  • Evlenmeden önce var olan her türlü malvarlığınız kişisel mal olup müstakbel eşinizin bu mallar üzerinde katılma alacağı yoktur. yani Eşinizin evlilik birliğinden önceki mallarınıza ortaklığı söz konusu olmayacaktır. aynı şekilde sizlerin de eşinize ait olan önceki mallarla ilgili bir hakkınız bulunmamaktadır.bu mallar evlilik birliği öncesinde edinildiği için evlilik birliği içerisinde hak sahipliği ortak olmayacaktır.

2-Evlilik öncesi mal varlıklarının geliri varsa (faiz, kira) müstakbel eşinizin bu mallar üzerinde katılma alacağı vardır.Yani evlilik birliği içinde bu tür malların gelirlerine ortak olunacaktır.Eşinizin bu evlilik öncesi mal varlıklarının üzerinde katılma alacağı olmasını istemiyorsanız sözleşme yapabilirsiniz.Sözleşmede açık olarak bu gelirlerin paylaşılamayacağına karar verilebilir.Bu sözleşme evlilik sözleşmesi tarzında olabileceği gibi anlaşma tarzında da gerçekleştirilebilinir.

Konuya ilişkin boşanma davaları sürecinde edinilmiş mallar ve katılma alacağına  ve evlilik öncesi mal varlıklarının ilişkin Çelik Hukuk &Danışmanlık olarak sizlere hizmet vermekteyiz.

Bir cevap yazın