0

Şanlıurfa Miras Avukatı

Ölen kişinin malvarlığına yönelik olarak gerekli düzenlemelerin yer aldığı hukuk dalı miras hukukudur. Yani bir kimsenin ölümüyle birlikte belli kişilerin edindiği haklar söz konusudur. Ölen kişinin gerisinde bıraktığı malvarlığı mirastır. Teknik olarak karşılığı terekedir. Yani yaşarken malvarlığı olan şey ölümle beraber tereke olur. Tüm bunlar ve daha pek çok düzenleme miras hukukunda mevcuttur. Ancak kimi zaman adaletli ve gerektiği gibi mal paylaşımları yapılamayabilir. Bunun pek çok nedeni vardır. Bu noktada hukuk her konuya açıklık getirmektedir. Bizler de başarılı avukat kadromuzla bu alandaki danışmanlık hizmetini ve hukuki desteği müvekkillerimize sunmaktayız. Miras hukuku kapsamındaki her sürecinizde güvenilir bir adres olan hukuk büromuz, Şanlıurfa danışman avukat alanında deneyimi ve bilgi birikimiyle sizlere kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

Mirasçılar Kimlerdir?

Hukuk sistemimize göre mirasçılar yasal ve atanmış mirasçılar şeklindedir. Yasal mirasçılar adından anlaşılacağı üzere haklara kanun yoluyla sahip olan kimselerdir. Yani ölen kişinin iradesinden değil kanundan kazanılan haklar söz konusudur. Yasal mirasçıların belli bir bölümü saklı pay sahibi olarak kabul edilir. Bu kişilerin sahip oldukları hakların bir kısmına ya da tamamına dokunulamaz. Eğer miras bırakan kişi saklı pay sahibi kişilerin payları üzerinde tasarruf etmişse, saklı pay sahibi kimseler tenkis davası açarak saklı pay hakkını geri alabilmektedir. Görüldüğü üzere mira hukuku teknik bilgi ve deneyim isteyen bir alandır. Hak kaybı yaşamamak ve tüm hukuki süreci usulüne göre geçmek isteyen herkes hukuk büromuzla iletişime geçebilir. Gerek danışmanlık hizmeti gerekse sizleri temsil hizmetimizle her zaman sonuç odaklı işler yaparız. Gerçeğin doğrultusunda ve garantili çözümlerle başarılı işler ortaya koyarız. Sadece miras alanında değil Şanlıurfa iş hukuku avukatı kapsamından aile avukatına kadar hukukun her dalından garantili hizmet sunarız.

Mal Paylaşımlarında Neden Sorun Çıkar?

Ölüm sonrasında adil ve sorunsuz bir mal paylaşımı en doğru olandır. Ancak çoğu zaman bu mümkün olmamaktadır. Bu konu çok sık ihmal edilen ancak oldukça önemli olan bir konudur. Mal paylaşımında sorun yaşanmasının pek çok nedeni olabilir. Bunlardan biri malvarlığının ölümden sonra paylaşılma düşüncesiyle planlama yapılmamış olmasıdır. Vasiyetname düzenlenmemesi, medeni kanunda belirlenen saklı payların yeterince ve doğru şekilde anlaşılamaması, veraset ve intikal vergileri gibi nedenler de mal paylaşımlarında soruna yol açmaktadır. Vefat etmiş murislerin olması, tebliğ güçlükleri, nikah problemleri gibi daha bir sürü madde bu alanda sorun yaşanmasına yol açmaktadır. Sizler de böyle bir sorunun içinde yer alıyorsanız alanındaki uzman avukatlarımızdan gerekli danışmanlık hizmetini ya da hukuki desteği kolaylıkla edinebilirsiniz. Bu sayede adil bir mal paylaşımı yapar ve hak kayıplarına uğramazsınız.

Miras Hukuku Faaliyet Alanlarımız

Bizler müvekkillerimize miras ve vesayet hukuku kapsamında gerekli olan hizmetleri sunmaktayız. Vasiyetname, miras sözleşmesi ya da mirastan feragat sözleşmesi, ölünceye kadar bakma sözleşmesi gibi hazırlıkların yapılmasında hizmet sunarız. Ölüme bağlı tasarrufların iptalinde, tenkis davalarında, mirastan dolayı istihkak davalarında, tereke tespitinde ve yönetilmesinde gerekli olan danışmanlığı ve hukuki desteği sağlarız. Miras reddi, mirastan yoksun bırakılma davaları ve bu alandaki diğer benzer davalar da faaliyet alanlarımızdandır. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir. UzmanŞanlıurfa miras avukatı kadromuzla tüm süreçte yanınızda olur ve beklentilerinizi en iyi şekilde karşılarız.

Bir cevap yazın